NA GÓRSKICH SZLAKACH

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” to nazwa projektu realizowanego w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. ks. Jana Twardowskiego w Piławie Górnej. Założeniami tego zadania było poznanie walorów turystyczno – krajoznawczych najbliższego otoczenia, a dokładnie Parku Krajobrazowego Gór Sowich. W ramach projektu, oprócz zadań realizowanych podczas zajęć edukacyjnych, grupa 12 uczniów, wraz z opiekunami, wybrała się na dwudniową wycieczkę w Góry Sowie. Miejsce nieodległe, ale jak się okazało mało znane, dlatego też młodzi turyści z dużym zaciekawieniem wyruszyli w drogę. Pierwszego dnia zdobyli najwyższy szczyt Gór Sowich – Wielką Sowę, drugiego Rezerwat „Bukowa Kalenica”. Wędrując poznawali zasady poruszania się szlakami turystycznymi, kulturę górską, odczytywali informacje znajdujące się na tablicach i znakach, na szczycie Wielkiej Sowy poznali historię wieży widokowej. Pogoda sprzyjała kreatywnym zabawom na świeżym powietrzu. W leśnym otoczeniu uczniowie tworzyli jesienne mandale z naturalnych materiałów, układali ekologiczne hasła. Wieczorem odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek, ziemniaków, śpiewaniem piosenek turystycznych i zabawami integracyjnymi. Nowością i dużą atrakcją dla wielu uczestników był nocleg w schronisku górskim „Zygmuntówka”. Uczniowie z zainteresowaniem poznali historię tego przedwojennego schroniska oraz zasady w nim obowiązujące. Wycieczka była okazją do rozwijania samodzielności podopiecznych, sami musieli przygotować sobie śniadanie oraz prowiant na drogę. Jedno jest pewne, góry jesienią wyglądają przepięknie i czekają na nas.

Partnerem projektu „Cudze chwalicie, swego nie znacie” było Stowarzyszenie Podróż w dorosłe życie, które pozyskało środki finansowe z budżetu Powiatu Dzierżoniowskiego w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych.