POZNAJ POLSKĘ – ODKRYJ WARSZAWĘ

Jesienna aura sprzyja spacerom i wycieczkom po bliższych i dalszych okolicach. Wycieczki umożliwiają poznawanie  środowiska przyrodniczego, polskich tradycji, zabytków  oraz osiągnięć rodzimej nauki.

W ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą  „Poznaj Polskę” uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego w  Piławie Górnej uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Warszawy. Bogaty program wycieczki dał możliwość bezpośredniego poznania wybranych miejsc związanych z  dziedzictwem kulturowym i historycznym stolicy Polski.

Pierwszym punktem na mapie Warszawy było Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Świątynia Opatrzności Bożej, w której, w Panteonie Wielkich Polaków,  znajduje się grób patrona naszej placówki – księdza Jana Twardowskiego. Tu uczniowie złożyli kwiaty, a w ogrodzie przy mieszkaniu księdza Jana, na Krakowskim Przedmieściu, zostawili symboliczne biedronki. Przejście przez Ogród Saski i Plac Piłsudskiego, na którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza,  było okazją do przybliżenia historii i ciekawostek związanych z tymi miejscami.  W  Zamku Królewskim – dawnej siedzibie polskich władców,  brali udział w zajęciach edukacyjnych „Z  wizytą u Króla”. Miejsc związanych z władzą królewską było więcej – Plac Zamkowy z  Kolumną Zygmunta i widokiem na Stadion Narodowy, Stare Miasto z legendarną Syrenką, czy Muzeum Łazienki Królewskie. Spacerując w otoczeniu jesiennej przyrody i  wszędobylskich wiewiórek podziwiali historyczną rezydencję króla Stanisława Augusta, galerie, oranżerie, Pałac na Wyspie, pomnik Fryderyka  Chopina. Podczas wizyty w  Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka uczniowie dowiedzieli się m. in. skąd wzięły się pieniądze, jak zmieniał się ich wygląd, ile waży sztabka złota, jak wygląda samochód transportujący pieniądze.

Zwiedzanie, przejazd autokarem, pobyt w hotelu i restauracjach to okazje do kształtowania prawidłowych nawyków i zachowania się w miejscach publicznych i różnych, nowych dla uczniów, sytuacjach.

Wszyscy wrócili zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia, gotowi do odkrywania nieznanych  miejsc w Polsce.