TRZYDNIOWA WYCIECZKA W RAMACH PROGRAMU „POZNAJ POLSKĘ”

Po raz kolejny, w ramach programu „Poznaj Polskę”, uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego w Piławie Górnej wyjechali na trzydniową wycieczkę. Głównym celem przedsięwzięcia było budowanie poczucia tożsamości narodowej poprzez poznawanie dziedzictwa kulturowego, historycznego i przyrodniczego Polski oraz największych osiągnięć polskiej nauki.

 Pierwszym miejscem na trasie wycieczki był Sieradzki Park Etnograficzny, w którym uczniowie z zaciekawieniem zwiedzili zagrodę z przełomu XIX i XX wieku oraz aktywnie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Wyrób masła i sera”. Tego samego dnia podróżnicy dotarli do, położonego w centrum Polski, Piotrkowa Trybunalskiego. W tym królewskim mieście podopieczni spacerowali wzdłuż murów miejskich i po Rynku Trybunalskim, otoczonym przez zabytkowe kamieniczki.

Bardzo atrakcyjnie i intensywnie upłynął uczniom drugi dzień wycieczki. W Łodzi udali się do kompleksu EC1 Łódź – Miasto Kultury, gdzie spędzili czas w Centrum Nauki i Techniki. Ekspozycje, które tam się znajdują pozwalają na samodzielne odkrywanie i doświadczanie otaczającego świata, poznawanie rozwoju cywilizacji i nauki. Spacerując ulicami miasta, w tym ul. Piotrkowską, uczestnicy wycieczki poznali wielokulturowy krajobraz tego przemysłowego, kiedyś, miasta oraz współczesne wykorzystanie pofabrycznych obiektów. Wizytówką Łodzi jest Manufaktura, a w niej Experymentarium – interaktywna wystawa naukowo-edukacyjna. Tutaj nauka łączy się z zabawą, dzięki czemu „młodzi naukowcy” mogli zaobserwować zastosowanie wielu najtrudniejszych zjawisk, procesów i teorii w codziennym życiu.

W ostatnim dniu uczniowie udali się do przepięknego Ogrodu Botanicznego, obserwowali oznaki jesieni, zmiany zachodzące w ogrodzie, podziwiali barwy polskiej jesieni. W drodze powrotnej, ostatnim punktem wycieczki była Hala Stulecia we Wrocławiu. Uczestnicy z zachwytem oglądali pokaz Fontanny Multimedialnej oraz spacerowali Pergolą pośród kolorowej roślinności.

Zwiedzanie, przejazd autokarem, pobyt w hotelu i restauracjach to okazje do kształtowania prawidłowych nawyków i zachowania się w miejscach publicznych i różnych, nowych dla uczniów, sytuacjach. Wszyscy wrócili zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia, gotowi do odkrywania nieznanych miejsc w Polsce.