BEZPIECZEŃSTWO POŻAROWE – JAK NAUCZYĆ DZIECKO BEZPIECZNYCH ZACHOWAŃ?

Dziecko + zapałki = pożar, jak głosi stare porzekadło. Jednak chowając zapałki nawet do najgłębszej szuflady nie nauczymy dziecka zasad bezpieczeństwa pożarowego.
A nauka to podstawa wyrobienia dobrych nawyków!

Nauka przez zabawę

Nie od dziś wiadomo, że najmłodsi najszybciej przyswajają wiedzę w trakcie zabawy. To właśnie dlatego gry edukacyjne sprawiają, że Twoja pociecha zapamiętuje szybciej i nabywa praktycznej zdolności korzystania z przyswojonych faktów w codziennych sytuacjach.

Połącz przyjemne z pożytecznym i wpleć naukę bezpieczeństwa przeciwpożarowego w zabawę!
Wspólne pieczenie ciasteczek z rodzicami lub grillowanie w ogrodzie to idealna okazja, aby powtórzyć najmłodszym, jak odpowiedzialnie korzystać z łatwopalnych materiałów i dlaczego należy zawsze wyłączać piekarnik.

​Pożar – jak prawidłowo zareagować?

Zasady bezpieczeństwa pożarowego i zapobiegania pożarom są ważne i każde dziecko powinno mieć je w małym palcu. Równie ważna – jeżeli nie ważniejsza – jest wiedza, w jaki sposób zachować się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. To może uratować życie Twojej pociechy!

Jak rozpoznać, że się pali – to, co jest oczywiste dla nas, może nie być jasne dla naszej pociechy. Wyjaśnij, że dym wydobywający się spod zamkniętych drzwi, rozgrzane klamki i futryny oznaczają, że sytuacja jest poważna!

Numery alarmowe – warto, aby dziecko znało je na pamięć, pamiętaj jednak, że w sytuacji stresowej nawet dorosły może stracić głowę. Zapisz numer do straży pożarnej w telefonie komórkowym syna lub córki. Pamiętaj też, aby powiesić kartkę z numerami alarmowymi w widocznym miejscu w domu, np. na lodówce. w takim wieku, by poradzić sobie z nią w razie potrzeby.

Droga ucieczki – naucz najmłodszych członków rodziny, jak zachować się, jeśli poczują dym. Kluczowa jest świadomość, że wdychanie dymu może doprowadzić do utraty przytomności – i wiedza, w jaki sposób można go uniknąć lub ograniczyć jego inwazyjny wpływ (m.in. przez przemieszczanie się na czworakach).

Prawidłowe sygnalizowanie niebezpieczeństwa – prawidłowe reagowanie na widok ognia lub zapach dymu można z łatwością wyćwiczyć z dzieckiem w trakcie zabawy. Odgrywanie scenek zawiadamiania o pożarze przez telefon lub wołania o pomoc to idealna forma nauki szczególnie w przypadku młodszych dzieci.

Przećwicz z dzieckiem rozmowę telefoniczną i zgłoszenie o pożarze. Najważniejsze jest podanie dokładnego adresu jako pierwszej informacji w kontakcie z dyspozytorem linii alarmowej!

Czujesz, że nie masz wystarczających kompetencji, aby przekazać swojemu dziecku wszystkie niezbędne zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego?
Sprawdź, czy Straż Pożarna w Twojej miejscowości organizuje spotkania warsztatowe dla maluchów.

źródło: PZU blog