RÓWNAĆ SZANSE 2012

Od stycznia 2013 roku do czerwca 2013 bierzemy udział w projekcie „Przyjaźń bez granic – kontynuacja” w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego Równać Szanse 2012.

W dniach 13.05.-17.05.2013r. gościliśmy przyjaciół ze Szkoły Specjalnej w Lanskroun. Niepełnosprawni uczniowie z Polski i Czech uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Międzygórza. Był to wyjazd nie tylko integracyjny ale przede wszystkim doskonalący umiejętności życia codziennego. Beneficjenci projektu samodzielnie przygotowywali posiłki oraz dbali o porządek w miejscu noclegowym. Dodatkowym zajęciem młodzieży była praca w gospodarstwie agroturystycznym ( karmienie zwierząt domowych, murowanie grilla, wywieszanie prania, itp.)

Wychowankowie aktywnie spędzali również czas wolny: na szlakach turystycznych podziwiali piękno przyrody górskiej, zwiedzili Śnieżnicki Park Krajobrazowy, kościół św. Józefa, wodospad Wilczki, byli na górze Marii Śnieżnej. Wieczorami podopieczni obu placówek bawili się przy ognisku i dyskotece.

17 maja 2013 roku na boisku szkolnym odbył się dzień polsko – czeski. Wychowankowie i uczestnicy piławskiego ośrodka, goście z Czech oraz dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Dzierżoniowie uczestniczyli w warsztatach: piłkolandia, na sportowo, król strzelców, nasi przyjaciele, świat zmysłów, malowanie twarzy i robienie tatuaży, kwiaty z bibuły, zabawy z psem, stoisko fotograficzne, kolorowa biżuteria. Główną atrakcją imprezy było kino plenerowe z popcornem i pokaz baniek mydlanych. Dla uczestników imprezy były kiełbaski z grilla. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały drobny upominek.

Działania w ramach projektu „Przyjaźń bez granic – kontynuacja” zostały zrealizowane  dzięki wsparciu finansowemu ze Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie, Polsko – Amerykańskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz prywatnym sponsorom.  Głównym sponsorem dnia polsko – czeskiego była firma Volvo Polska Sp. z o.o. z Wrocławia.

 

WIZYTA NA WYSPIE KONI

Dnia 12.03.2013 r. zabraliśmy naszych czeskich przyjaciół do stadniny koni w Ostroszowicach. Dzieci uczyły się jak trzeba dbać o konie i co lubią jeść te piękne zwierzęta. Największą atrakcją były przejażdżki konne pod okiem instruktorek. Po zakończonym programie hipoterapeutycznym wszyscy piekli kiełbaski przy ognisku. Pani ze stadniny przygotowała liczne konkursy i zagadki, za które dzieci otrzymały skromny upominek i pamiątkowe naklejki „Wyspa Koni”.