ZOSTAŃ PRZYJACIELEM PSZCZÓŁ

17 października, w ramach programu „Zostań przyjacielem pszczół”,  dzieci z wszystkich grup wychowawczych wraz z opiekunami odwiedziły  pasiekę  „Miody Kopanickie”  Państwa Kurzejów.

Dzięki gościnności Państwa Kurzejów dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda pasieka oraz praca wśród pszczół.

Pan Jan pokazał jak wygląda ul od środka, opowiedział jak pszczoły produkują miód, a nawet pozwolił dzieciom założyć stroje pszczelarza. Z kolei pani Iwona poprzez zabawę angażującą dzieci, wykorzystując pomoce Montessori , przedstawiła  budowę pszczoły i poszczególne stadia jej rozwoju oraz wskazała różnice miedzy pszczołą i osą.  Dzieci miały także okazje zobaczyć jak piękne świeczki  można wytwarzać z pszczelego wosku.

Zajęcia przeprowadzone były w bardzo obrazowy sposób oraz z ogromnym zaangażowaniem prowadzących, dzięki temu dzieci wyniosły z nich spory zasób wiedzy na temat pszczół. Miłym i smacznym akcentem ze strony pszczelarzy było poczęstowanie wszystkich miodem własnej produkcji. Dzieci nie tylko próbowały miodu, ale także zabrały ze sobą podarowany w prezencie. Mamy nadzieję,  że posłuży on nam w niedługim czasie do wypieku świątecznych pierniczków.

Dalszy ciąg zajęć odbył się w piławskiej leśniczówce, do której zaprosił nas Pan leśniczy. Tam przy wspólnym ognisku pożegnaliśmy lato. Pan leśniczy opowiedział  dzieciom jak zmienia się przyroda na jesień, jaka jest rola pszczół w lesie oraz jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Podsumowaliśmy coroczną  akcję zbierania kasztanów dla zwierząt na zimę. Akcja organizowana jest przy współpracy Leśnictwa w Piławie Górnej. Wszyscy  świetnie bawiliśmy się przy wspólnym pieczeniu kiełbasek i  ziemniaczków. Było pysznie!