WYCIECZKA DO KRAKOWA – „SZLAKIEM POLSKICH MIAST”

W ramach projektu „Szlakiem Miast Polskich”, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego w Piławie Górnej, 15 marca 2018 roku uczestniczyli w wycieczce do Krakowa,  dawnej stolicy Polski. Podczas pobytu w Krakowie uczniowie złożyli  wizytę w Żywym Muzeum Obwarzanka. W czasie pokazu poznali wszystkie sekrety obwarzanka krakowskiego, historię oraz unikatowy proces produkcji, a co najważniejsze spróbowali swoich sił w roli piekarza i stworzyli własnego obwarzanka, który został upieczony, i taką gorącą, pachnącą pamiątkę zabrali ze sobą.

Ulicą Floriańską przeszliśmy na Krakowski Rynek, który przez stulecia, aż do czasów współczesnych pozostaje sercem Krakowa. By zobaczyć jak wyglądał u schyłku średniowiecza, uczestnicy projektu w podziemiach Rynku Krakowskiego odbyli podróż w przeszłość, ożywioną przez archeologów (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa).

Ponadto zobaczyliśmy najbardziej znane i zadziwiające zabytki Krakowa – wnętrze Bazyliki Mariackiej z zachwycającym Ołtarzem Wita Stwosza, Sukiennice, Zamek Królewski na Wawelu. Podczas spaceru nad Wisłą czekaliśmy na ognisty oddech potwora – obserwowaliśmy smoka wawelskiego ziejącego ogniem.

Zmęczeni, ale szczęśliwi, bezpiecznie wróciliśmy do naszych domów.