POZNAŃ – MIASTO DZIECI

     W dniach 24-28.04.2017 roku byliśmy na wycieczce w Poznaniu. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Poznań – miasto dzieci”. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Rynku i jego charakterystycznych elementów: kolorowych kamienic, pomników i fontann.
Następnego dnia udaliśmy się do Muzeum Narodowego, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach wielozmysłowych – sztuka dla każdego. W samo południe podziwialiśmy koziołki na wieży ratusza i szukaliśmy koziołków wokół Rynku. Udało nam się nawet znaleźć Kozią ulicę. Wieczorem wybraliśmy się w kulinarną podróż po poznańskich, regionalnych restauracjach, aby spróbować słynących na cały kraj pyrów z gzikiem.
Kolejnym etapem naszej przygody było Muzeum Blubry, gdzie obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy legend poznańskich z efektami 6D. Po krótkiej przerwie na ulubione lody wyruszyliśmy do Muzeum Rogalowego. Pan Mistrz zaangażował nas jako swoich czeladników do pieczenia rogali świętomarcińskich. Późnym popołudniem relaksowaliśmy się w Termach Maltańskich.
Wspólne wieczory były okazją do dzielenia się wrażeniami i zacieśniania więzi przyjacielskich. Następnego dnia wybraliśmy się do Katedry. Św. Jan Paweł II powiedział będąc w stolicy Wielkopolski „Tu się Polska zaczęła”. Poznańska Katedra jest najstarszą w naszym kraju, została wybudowana zaraz po chrzcie Polski, to właśnie w niej spoczywają pierwsi władcy naszego państwa. Katedra nie była jedynym punktem, który odwiedziliśmy. Uczestnicy wycieczki otrzymali mapy, lornetki, wskazówki i musieli odszukać pozostałe zabytki na Ostrowie Tumskim. Ostatnim punktem naszej podróży była Brama Poznania. Wybudowana została trzy lata temu.  Historia przekazywana jest w niej poprzez interaktywny świat multimediów. Wszystko było tam ciekawe i można było wszystkiego dotknąć, a nawet się pobawić.
Poznań jest  miejscem, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. Każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe gadżety i zgodnie stwierdzili, że Poznań to miasto dzieci.

 

Działanie zrealizowane przy współpracy nauczycieli – wolontariuszy ze stowarzyszenia „PODRÓŻ W DOROSŁE ŻYCIE”