SZKOLNA ORKIESTRA DLA PANA MONIUSZKI

Muzyka jest bardzo ważnym elementem w pracy z dziećmi i pełni wiele funkcji: uczy – pozwala zrozumieć otaczający nas świat, bawi – dostarcza dziecku wiele radości i uciechy podczas tańca oraz w czasie innego jej wykorzystania, rozwija – dziecko w trakcie zabaw muzycznych zaczyna rozumieć, że coś jest rytmiczne; że muzyka może być głośna lub cicha i można ją przedstawić ruchem, wychowuje – pozwala dziecku zrozumieć świat wartości społeczno – moralnych, wspomaga rozwój emocjonalny – dziecko dzięki muzyce może wyrazić swoje pragnienia, uczucia i wyobrażenia, wpływa na ogólny stan dziecka – w czasie zabaw muzyczno-ruchowych następuje rozwój mięśni, poprawa postawy i pracy serca, wzmocnienie układu nerwowego, dzieci uczą się płynnego i elastycznego ruchu. Jednym z patronów roku 2019 jest Stanisław Moniuszko. Postanowiliśmy przybliżyć uczniom postać kompozytora realizując projekt edukacyjny Szkolna Orkiestra dla Pana Moniuszki. Uczniowie przez cały styczeń poznawali informacje związane z życiem i twórczością znanego dyrygenta oper, malowali obrazy do utworów kompozytora oraz wykonali zaprojektowane przez siebie instrumenty muzyczne. Zadaniem na świętowanie projektu było utworzenie klasowych orkiestr, wybranie dyrygenta i przećwiczenie występu klasowej orkiestry do utworów Stanisława Moniuszki. Dnia 23.01.2019 roku uczniowie w eleganckich muchach z czarnej bibuły prezentowały swoje interpretacje utworów kompozytora przed innymi klasami. Kolejnym wyzwaniem dla naszych podopiecznych było utworzenie szkolnej orkiestry pod batutą pani dyrektor. Wspólne muzykowanie sprawiło wszystkim wiele radości.