Ciekawy świat nauki na Powiatowym Festiwalu Integracji

Dnia 17.05.2023 odbył się w naszej szkole Powiatowy Festiwal Integracji „Świat Nauki”.  Celem głównym spotkania było umożliwienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną samodzielnego odkrywania, doświadczania, przeżywania i podejmowania nowych wyzwań na miarę ich możliwości. Zespoły z placówek powiatu dzierżoniowskiego poznawały zagadnienia ze świata nauki poprzez doświadczanie, odkrywanie, zgadywanie, projektowanie i konstruowanie. Tematyczne stoiska warsztatowe przybliżyły uczestnikom imprezy niełatwe, ale bardzo inspirujące, praktyczne i ciekawe nowinki ze świata nauki. Dzieci i młodzież miały pełną swobodę działania podczas warsztatów, same sobie wyznaczały tempo i czas pracy. Nauczyciel pełnił rolę inicjatora, prowokował do zadawania pytań, podejmowania kolejnych prób, udostępnił również metody i pomoce badawcze. Tworzenie sytuacji edukacyjnych w formie eksperymentu przyczyniło się  do rozwijania twórczej postawy uczestników. Atrakcją imprezy był występ zespołu tanecznego Zielona Wstążka, który zaprezentował dwa układy taneczne.                              Nie zapomnieliśmy również o podniebieniach młodych odkrywców nauki i serwowaliśmy pyszne kiełbaski, napoje oraz popcorn. Na zakończenie każdy otrzymał nagrodę z logo       i dyplom. Zadanie  zostało dofinansowane z Powiatowego Grantu Oświatowego. Stowarzyszenie, działające przy placówce, pozyskało na ten cel środki finansowe               w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Dzierżoniowskiego oraz ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Tydzień Języka Polskiego

Od 8 do 12 maja uczniowie klas IV-VI i VII-VIII z niepełnosprawnością intelektualną              w stopniu lekkim realizowali międzyklasowy projekt Tydzień Języka Polskiego, którego celem było poszerzanie wiadomości i umiejętności w posługiwaniu się  językiem ojczystym. W ramach projektu uczniowie aktywnie i z zaangażowaniem realizowali zaproponowane zadania: grali w ortograficzne planszówki, wykorzystując monitory interaktywne rozwiązywali gramatyczne i  językowe łamigłówki. W  konkursie pięknego czytania sami oceniali swoje występy. Z wielką ciekawością, jak nauczyciele i pracownicy placówki poradzą sobie z  zawiłościami polszczyzny, uczniowie przeprowadzili sondaż wiedzy o języku polskim. Wszyscy wypadli świetnie.                                                          Projekt był okazją do integracji klas, doskonalenia umiejętności zgodnej współpracy oraz uczenia się poprzez zabawę.