SZKOŁA PAMIĘTA

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej zachęcająca do upamiętniania przez szkoły ważnych rocznic, wydarzeń historycznych, lokalnych bohaterów oraz miejsc pamięci narodowej.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im ks. Jana Twardowskiego w Piławie Górnej po raz kolejny aktywnie włączył się w tę inicjatywę. Uczniowie i nauczyciele podejmowali różne działania, których celem było zwrócenie uwagi na polską historię, szacunek do tradycji, pamięć o bohaterach, poznawanie naszej małej ojczyzny. Podopieczni odwiedzali lokalne miejsca pamięci, wykonywali zdjęcia tych miejsc (Cmentarz Braci Morawskich, pomnik poświęcony ofiarom zbrodni i prześladowań oraz Krzyż Milenijny na placu Piastów Śląskich, pomnik Sybiraków przy kościele w Piławie Górnej, pomnik Jana Pawła II). Porządkowali groby byłych wychowanków, zapalali znicze, upamiętniając, tych którzy odeszli. Uczniowie poznawali wiersze i sentencje ks. Jana Twardowskiego dotyczące przemijania życia, miłości do drugiego człowieka. Aktywnie włączali się w obchody z okazji Narodowego Święta Niepodległości – śpiewali hymn narodowy, czytali wiersze patriotyczne, wykonywali flagi, plakaty, oglądali filmy przybliżające wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.

Wszystkie realizowane zadania były okazją, aby uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania polskiej tożsamości i pamiętania o przeszłości.