100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI – ŚWIĘTO RADOŚCI

Właściwe postawy obywatelskie kształtuje się między innymi poprzez pielęgnowanie tradycji narodowych. W ramach odchodów  100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 2 maja, w Dniu Flagi, odbyło się w Piławie Górnej Ognisko Patriotyczne, zorganizowane dla społeczności lokalnej przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego w Piławie Górnej.

Spotkanie przy ognisku i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zgromadziło, na boisku szkolnym ośrodka, osoby w różnym wieku  i o różnych poglądach politycznych. Na to wspólne świętowanie i międzypokoleniową integrację przybyli przedstawiciele władz powiatu, miasta, lokalne zespoły śpiewacze „Siwy włos” i „Górzanie”, harcerze i zuchy z Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej, uczniowie i ich rodzice, uczestnicy WTZ. Piękna pogoda sprawiła, że do śpiewania przy ognisku licznie włączyli się mieszkańcy miasta. Wydarzenie uświetniła pogadanka i musztra w wykonaniu GRH58 PP.

Wszyscy biorący udział w spotkaniu otrzymali śpiewniki, kokardy narodowe, flagi, miniprzewodniki zawierające najważniejsze zasady eksponowania polskich symboli narodowych oraz wykonywania Mazurka Dąbrowskiego. Nie zabrakło też swojskiej grochówki.

Niech w naszych sercach i umysłach pozostanie hasło „ Święto Niepodległości – Święto Radości”.

Uroczystość odbyła się dzięki dofinansowaniu przez Powiat Dzierżoniowski, w ramach „Powiatowego Grantu Oświatowego”, Urząd Miasta w Piławie Górnej oraz wsparciu OSP w Piławie Górnej i wszystkich pracowników SOSW im. ks. J. Twardowskiego.

KWIECIEŃ MIESIĄCEM ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT AUTYZMU

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego w Piławie Górnej już po raz siódmy włączył się w Globalną Akcję – „Na Niebiesko dla Autyzmu”. W tym roku, dzięki Fundacji JiM- Polska na Niebiesko 2018,  poznaliśmy  8 letniego Feliksa, który ma autyzm. Nasi uczniowie poprzez scenariusz lekcji pt. „Autyzm” zobaczyli, że ten stan  dotyka wielu obszarów życia i powoduje, że dzieci z autyzmem rozwijają się inaczej. Nasze zaangażowanie i wsparcie dla osób z autyzmem odzwierciedla także „niebieska galeria”, którą stworzyła cała społeczność szkolna.  Okazywaliśmy swoją solidarność poprzez wykonywanie niebieskich serduszek, buziek, chmurek, piłek, kotylionów i kokardek. Dołączyli również do nas nasi przyjaciele z Czech (uczniowie szkoły Specjalnej z Lanskroun) i uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krakowie, których drobne gesty w postaci niebieskich balonów wsparły akcję, w którą angażujemy się od kilku lat.