GIMNASTYKA NA KONIKACH

Dnia 12.03.2021 roku uczniowie klasy II SPuz odwiedzili Wyspę Koni w Ostroszowicach. Cykliczne wyjazdy na zajęcia hipoterapeutyczne to stały element naszych zajęć. Hipoterapia uczy, że na koniu można nie tylko podbijać świat, ale i przełamywać lęki, uczyć się rozluźniania i napinania mięśni. Hipoterapia daje możliwości niespotykane w innych metodach rehabilitacyjnych. Czar i moc terapeutyczna konia tkwi w jego sposobie poruszania się, charakterze i usposobieniu.  Jazda na koniu to nieustanne ćwiczenie równowagi. Na dodatek sposób, w jaki koń się porusza, uaktywnia poszczególne partie mięśni jeźdźca. Ruchy ciała człowieka siedzącego na idącym wolno koniu (stępem) są bardzo zbliżone do ruchów ciała idącego człowieka. Barki, kręgosłup, miednica poruszają się jak podczas chodu. Jeśli więc dziecko ma problemy z zachowaniem równowagi, napięciem mięśni, labilnością, siedząc na koniu uczy się prawidłowych odruchów.  Zajęcia z koniem to przede wszystkim ogromna frajda dla wszystkich dzieciaków. Gimnastyka na konikach uczy wiary we własne możliwości, pokonywania lęków i rozwija empatię. Uczniowie nakarmili konie zdrowymi marchewkami, a sami posili się pachnącymi naleśnikami z kremem orzechowym i owocami. Już nie możemy się doczekać kolejnej wizyty na Wyspie Koni.