SZKOŁA PAMIĘTA

„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej zachęcająca do upamiętniania przez szkoły ważnych rocznic, wydarzeń historycznych, lokalnych bohaterów oraz miejsc pamięci narodowej.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im ks. Jana Twardowskiego w Piławie Górnej po raz kolejny aktywnie włączył się w tę inicjatywę. Uczniowie i nauczyciele podejmowali różne działania, których celem było zwrócenie uwagi na historię, tradycje i bohaterów naszej malej ojczyzny. Były to m. in.: odwiedzanie lokalnych miejsc pamięci, wykonywanie zdjęć tych miejsc i tablic informacyjnych (Cmentarz Braci Morawskich, pomnik poświęcony ofiarom zbrodni i prześladowań oraz Krzyż Milenijny na placu Piastów Śląskich, pomnik Sybiraków przy kościele w Piławie Górnej).  Uczniowie mieli także okazję obejrzenia wystawy „40 lat Solidarności” poświęconej piławskiej Solidarności. Wykonywali i zapalali znicze, upamiętniając tych, którzy odeszli. Aktywnie włączali się w obchody z okazji Narodowego Święta Niepodległości – śpiewali hymn narodowy, poznawali wiersze patriotyczne, wykonywali flagi, oglądali filmy przybliżające wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.

Realizowane działania świadczą o tym, że nasza szkoła nie zapomina.