NASZE PROPOZYCJE 24 MARCA

W czasie pobytu w domu pamiętajcie o ekologii.

Oto filmiki, nie tylko dla najmłodszych, które przypomną  jak dbać

o środowisko.

ZAŁĄCZNIK karty pracy

LOGORYTMIKA jest nieodzownym elementem terapii mowy.

Najważniejszym jej celem jest ruch, który ma ogromny wpływ na rozwój mowy dziecka i jego ogólne funkcjonowanie. Logorytmika  to świetna zabawa zarówno w szkole ja i w domu.

ZAŁĄCZNIK

REWALIDACJA

ZAŁĄCZNIK gr. 12

ZAŁĄCZNIK gr.13

GRUPY WYCHOWAWCZE

ZAŁĄCZNIK II grupa, 23-26.03.2020r.

MATEMATYKA KLASY V,VI I VIII

ZAŁĄCZNIK matematyka

CHEMIA KLASY V, VI, VIII

ZAŁĄCZNIK doświadczenia z chemii

Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

w związku z aktualną sytuacją chciałabym podesłać Państwu kilka propozycji nt. spędzania czasu z dzieckiem i prowadzenia rozmów. Sytuacja zagrożenia zdrowia nie jest dla nikogo łatwa do zrozumienia i zaakceptowania. Wiele dzieci może czuć się zagubionych, bądź wystraszonych. Jako dorośli, możemy pomóc poprzez słuchanie oraz odpowiadanie w sposób wspierający, szczery i zrozumiały. Przedstawiam Państwu opracowanie Amerykańskiej Akademii Psychiatrii Dzieci i Młodzieży dotyczącej rozmowy z dziećmi i młodzieżą o aktualnych wydarzeniach:

1. Ważne jest, by stworzyć dziecku wspierające środowisko, aby czuło się bezpiecznie zadając pytania. Niewskazane jest jednak poruszanie tego tematu, jeśli dziecko nie wykazuje gotowości.

1. Odpowiadaj szczerze na zadawane Ci przez dziecko pytania. Wielokrotne pytanie o tą samą rzecz, może być formą poszukiwania przez dziecko wsparcia.

1. Używaj łatwych i przystępnych dla dziecka słów. Dostosuj formę komunikacji do wieku, umiejętności i poziomu rozwoju dziecka.

1. Korzystaj z wiarygodnych źródeł informacji (np. raporty WHO czy gov).

1. Razem z dzieckiem rozpoznajcie i nazwijcie uczucia, które mu towarzyszą. Pozwól dziecku odczuć, że jego pytania i zmartwienia są ważne i właściwe.

1. Pamiętaj, że dzieci podchodzą do każdej sytuacji bardzo osobiście. Mogą wykazywać oznaki zamartwiania się o krewnych, bliskich, przyjaciół i znajomych. Mogą bać się o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo członków rodziny. Pytać o rodzinę lub znajomych mieszkających za granicą.

1. Wspieraj dziecko, ale nie dawaj obietnic bez pokrycia. Możesz zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa w domu, ale nie możesz zagwarantować, że nikt w obrębie regionu nie zachoruje.

1. Uświadom dziecko, że osoby dotknięte koronawirusem otrzymują pomoc. To dobra okazja, by pokazać dzieciom, że gdy dzieje się coś przerażającego lub złego, zawsze można zwrócić się o pomoc i są ku temu odpowiednie służby.

1. Dzieci uczą się od najbliższych dorosłych: rodziców i nauczycieli. Będą obserwować Twoje zachowanie i reakcje na wiadomości dotyczące wirusa. Uczą się również poprzez słuchanie rozmów dorosłych, pamiętaj o tym.

1. Niewskazane jest nadmierne oglądanie przez dziecko telewizji i słuchanie wiadomości. Tego typu działania mogą wywoływać nadmierny lęk i napięcie.