PROPOZYCJE ZAJĘĆ NA DZIŚ

Magiczna moc bajek w trudnym dla nas czasie – list do Rodziców

Drodzy Rodzice !

Sytuacja, w której się znaleźliśmy jest trudna dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. Brak kontaktu z rówieśnikami, zmiana stałych nawyków oraz ograniczenie możliwości wychodzenia z domu mogą powodować frustrację i rozdrażnienie. Lekarstwem na nudę w tym trudnym czasie może być rodzinne czytanie. W każdym domu znajdzie się książka z ulubionymi wierszykami bądź bajkami. Wykorzystajmy to. Gorąco zachęcam Państwa do wspólnego czytania. Dwadzieścia minut każdego dnia w zupełności wystarczy. Uatrakcyjnijmy czytanie zmieniając głos, dzielmy się na role, umożliwmy dzieciom aktywne uczestnictwo w czytaniu. Możliwości jest wiele. Można wykorzystać dostępne w domu materiały, aby nie narażać zdrowia wychodząc z domu: rolki po papierze toaletowym, kartki z bloku, patyczki do szaszłyków, widelce czy łyżki drewniane do tworzenia postaci bajkowych. Możemy powycinać osoby z gazet  i przyczepić je do widelca bądź łyżki , tak aby można było nimi poruszać. Bardzo dobrą perspektywa są również zabawy teatralne. Możecie Państwo stworzyć swój własny teatr cienia, wykorzystując prześcieradło, lampkę i wytworzone postacie. Teatr cienia możemy utworzyć również na ścianie wykorzystując latarkę i ręce. Wystarczy zgasić światło i dobra zabawa gwarantowana. Czytanie z dzieckiem buduje więzi rodzinne, wspiera rozwój psychiczny dzieci, uczy języka, rozwija słownictwo i wyobraźnię, ułatwia naukę, rozwija wrażliwość moralną, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy ogólnej. Czas, w którym się znajdujemy może powodować u dzieci brak poczucia bezpieczeństwa, dlatego spędzajcie Państwo jak najwięcej czasu razem, przytulajcie swoje pociechy, mówcie im jakie są wspaniałe. Poczucie akceptacji zniweluje stres u dzieci i sprawi, że będą radosne i spokojne. Bajkoterapia, w tej prostej formie, jaką Państwu polecam zapewni całej rodzinie dobrą zabawę i uprzyjemni ten trudny czas.

Pozdrawiam Państwa serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Bibliotekarka szkolna

PRZYTULANIE JEST FAJNE